Kredit, faktoring ili mikrokreditiranje
U dinamičnom poslovnom okruženju, mala i srednja preduzeća (MSP) u Crnoj Gori kontinuirano se suočavaju sa izazovom održavanja likvidnosti i obezbjeđivanja sredstava za razvojne aktivnosti. Raspoloživost više različitih finansijskih instrumenata danas predstavlja prednost, ali istovremeno zahtijeva i strateški pristup odabiru adekvatnih opcija za finansiranje MSP.
Bankarski kredit, faktoring, mikrokreditiranje i lizing su dominantni eksterni načini za finansiranje malih i srednjih preduzeća u crnogorskom kontekstu, svaki sa svojim specifičnostima, prednostima i ograničenjima. Pravilno razumijevanje poslovnog izazova koji treba riješiti predstavlja preduslov za odabir optimalnog finansijskog rješenja koje će doprinijeti dugoročnoj stabilnosti i rastu preduzeća.
Identifikacija finansijskih izazova MSP sektora u Crnoj Gori
Prije donošenja odluke o vrsti finansiranja, neophodno je precizno identifikovati prirodu finansijskog izazova sa kojim se preduzeće suočava. MSP sektor u Crnoj Gori karakterišu specifični izazovi koji zahtijevaju prilagođen pristup finansiranju.
Problemi likvidnosti i obrtnog kapitala
Mala i srednja preduzeća u Crnoj Gori često se suočavaju sa problemom dugih rokova naplate potraživanja, što direktno utiče na njihovu likvidnost. Konstantan izazov u poslovanju MSP je pitanje koliko brzo mogu naplatiti svoja potraživanja i kako mogu optimizovati plaćanja prema dobavljačima. Produženje perioda naplate i usporavanje obrtnog ciklusa poslovanja dovode u pitanje sposobnost mnogih kompanija da blagovremeno izmiruju obaveze. Ovaj problem posebno je izražen kod preduzeća koja posluju sa velikim kupcima i javnim sektorom, gdje su rokovi plaćanja često produženi.
Pristup finansiranju za razvojne aktivnosti
Pristup dugoročnim izvorima finansiranja za investicije u opremu, tehnologiju ili ekspanziju poslovanja često je ograničen za MSP u Crnoj Gori, prvenstveno zbog percepcije rizika, nedostatka adekvatnog kolaterala i nedovoljno razvijenih finansijskih izvještaja. Ovo je posebno izraženo u poređenju sa nekim od država regiona koje imaju razvijenije sisteme podrške MSP sektoru.
Izazovi izvozno orijentisanih preduzeća
Izvozno orijentisana preduzeća u Crnoj Gori suočavaju se sa dodatnim izazovima, uključujući valutni rizik, produžene rokove naplate usljed međunarodnih transakcija i potrebu za održavanjem konkurentnosti na stranim tržištima. Pri tome, jedan od načina da se poveća konkurentnost na izvoznom tržištu je omogućavanje dužih rokova plaćanja inostranim kupcima, što dodatno opterećuje likvidnost.
Analiza kreditnih proizvoda za MSP u Crnoj Gori
Krediti banaka su još uvijek najznačajniji izvor eksternog finansiranja tokom životnog vijeka najvećeg broja MSP u Crnoj Gori. Međutim, postoje značajne razlike među različitim vrstama kreditnih proizvoda, koje treba razumjeti kako bi se donijela optimalna odluka.
Kratkoročni krediti za obrtna sredstva
Kratkoročni krediti za obrtna sredstva namijenjeni su finansiranju tekućeg poslovanja i prevazilaženju privremenih problema likvidnosti. Ovi krediti obično imaju rok otplate do 12 mjeseci, eventualno 24, i mogu biti revolving, odnosno takvi da omogućavaju višestruko korišćenje u okviru odobrenog limita, ili jednokratni.
Prednosti: Brzo rješavanje problema likvidnosti, fleksibilnost (posebno kod revolving kredita), mogućnost korišćenja za različite namjene u okviru tekućeg poslovanja.
Nedostaci: Relativno visoke kamatne stope u crnogorskom bankarskom sistemu, često zahtijevaju sredstva obezbjeđenja, limitirani iznosi.
Investicioni krediti
Investicioni krediti su dugoročni krediti namijenjeni finansiranju razvojnih aktivnosti preduzeća, poput nabavke opreme, proširenja proizvodnih kapaciteta ili izgradnje novih objekata. Rokovi otplate ovih kredita obično su od 3 do 10 godina.
Prednosti: Duži rokovi otplate koji omogućavaju lakše servisiranje duga, mogućnost finansiranja većih investicionih projekata, često povoljnije kamatne stope za projekte koji doprinose održivom razvoju.
Nedostaci: Kompleksne procedure odobravanja, visoki zahtjevi u pogledu kolaterala, detaljni biznis planovi i finansijska dokumentacija.
Kreditne linije i overdraft
Kreditne linije i dozvoljeni minusi po tekućem računu (overdraft) omogućavaju preduzeću da koristi sredstva do određenog limita kada im je to potrebno, pri čemu plaćaju kamatu samo na iskorišćeni dio.
Prednosti: Visoka fleksibilnost, korišćenje samo kada je potrebno, jednostavno obnavljanje.
Nedostaci: Viši troškovi u odnosu na klasične kredite, ograničeni iznosi, potreba za redovnim prilivima na račun.
Subvencionisani krediti
Subvencionisani krediti, često podržani od strane države ili međunarodnih finansijskih institucija, nude povoljnije uslove za MSP u Crnoj Gori, poput nižih kamatnih stopa, dužih grejs perioda ili manje striktnih zahtjeva za kolateralom.
Prednosti: Niže kamatne stope, povoljniji uslovi otplate, često fokusirani na specifične sektore ili regione.
Nedostaci: Ograničena dostupnost, često kompleksni uslovi kvalifikacije, duže procedure odobravanja.
Faktoring kao alternativni model finansiranja u Crnoj Gori
Faktoring predstavlja finansijski instrument kojim faktor finansira preduzeće na osnovu otkupa nedospjelog potraživanja od prodaje roba i usluga na domaćem i inostranom tržištu. Kroz ustupanje nedospjelih i nespornih potraživanja faktoru, odnosno faktoring kući, preduzeće poboljšava likvidnost i pretvara potraživanja u novac koji može koristiti odmah.
Klasični faktoring
Klasični faktoring podrazumijeva prodaju potraživanja od strane privrednog subjekta faktoru koji otkupljuje potraživanje. U slučaju bezregresnog faktoringa, faktor ujedno i snosi rizik eventualne nemogućnosti naplate otkupljenih potraživanja, dok faktoring sa regresom podrazumijeva da će izdavalac fakture pokriti eventualno neplaćenu fakturu kupca. Otkup potraživanja vrši se prije roka dospijeća.
Prednosti: Brza naplata potraživanja i pozitivan uticaj na novčane tokove, mogućnost osiguranja od rizika neplaćanja, dodatni obrtni kapital, nema zaduživanja u klasičnom smislu jer se ne radi o dugu, nego o prodaji potraživanja.
Nedostaci: Troškovi faktoring naknade i kamate na finansirani iznos, najčešće su viši nego u slučaju kredita.
Međunarodni faktoring
Međunarodni faktoring je posebno značajan za izvoznike, kojima pored finansiranja putem avansne naplate omogućava preuzimanje rizika naplate, kao i upravljanje i monitoring potraživanja. Kroz ustupanje svojih potraživanja od kupaca iz inostranstva faktoru, izvoznici mogu doći do sredstava odmah i time značajno poboljšati svoj obrtni ciklus.
Prednosti: Poboljšanje konkurentnosti kroz mogućnost nuđenja dužih rokova plaćanja inostranim kupcima, osiguranje izvoznih potraživanja, eliminacija valutnog rizika, profesionalna procjena boniteta inostranih kupaca.
Nedostaci: Kompleksnija struktura koja uključuje i „uvoznog“ partnera na strani faktora, potencijalno viši troškovi u odnosu na domaći faktoring.
Obrnuti faktoring
Obrnuti faktoring (reverse factoring) je finansijski aranžman u kom faktor isplaćuje obaveze klijenta prema njegovim dobavljačima odmah po fakturisanju. Ovaj model je posebno popularan među velikim preduzećima sa velikim brojem dobavljača, ali može biti koristan i za MSP koja imaju stabilne odnose sa svojim dobavljačima.
Prednosti: Brz dolazak dobavljača do sredstava, poboljšanje odnosa sa dobavljačima, mogućnost pregovaranja o popustima za rana plaćanja, kao i sve veća jednostavnost korišćenja kroz savremene tehnološke platforme.
Nedostaci: Povećana cijena nabavke za iznos faktoring kamate i naknade, eventualna potreba za digitalnom infrastrukturom.
U sljedećem nastavku: Mikrokreditiranje, lizing i kako odabrati pravo rješenje iz ponude.
Pratite nas redovno ovdje, ili na našim nalozima na LinkedIn, Instagram i Facebook.
